Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest ogólnopolską organizacją pozarządową posiadającą status organizacji pożytku publicznego.
Działalność PSOUU jest kontynuacją działań rodziców osób z głębszym upośledzeniem umysłowym, którzy nie mogąc się pogodzić, że ich dzieci pozbawione są miejsca w społeczeństwie, a tym samym edukacji i wsparcie w funkcjonowaniu, założyli w 1963 roku przy Towarzystwie Przyjaciół Dzieci Komitet i Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski.
Rodzice zaczęli reprezentować interesy osób będących pełnoprawnymi obywatelami, którzy nie z własnej winy egzystowali na marginesie życia społecznego. Władze komunistycznej wówczas Polski nie wyrażały zgody na rejestracje samodzielnej organizacji, bo uważały, że posiadanie dziecka upośledzonego umysłowo dotyka tylko rodziny patologicznie i jest problemem wstydliwym dla ustroju.
Dopiero w 1991 roku Komitet i Koła oddzieliły się od TPD rejestrując niezależną organizację POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM.
Misją PSOUU jest
dbanie o godność ludzką, miejsce w rodzinie i wśród innych ludzi oraz szczęście osób niepełno-sprawnych intelektualnie.
wspieranie rodzin, aby były one w stanie sprostać sytuacjom, które pociąga za sobą fakt urodzenia dziecka z upośledzeniem umysłowym i wspólne życie oraz przekształcać własny ból w gotowość niesienia pomocy innym.
Celem PSOUU jest
Działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin. (Art. 4. Statutu)
Członkami PSOUU są:
- rodzice i opiekunowie prawni osób z niepełnosprawnością intelektualną
- osoby z niepełnosprawnością intelektualną
- inni członkowie ich rodzin
- przyjaciele
- profesjonaliści zaangażowani w pracę dla ich dobra