II Konferencja „Autyzm – Diagnoza i co dalej…?”

DSC04846 W dniu 15.04.2016  w gościnnym obiekcie „Biłas i Synowie” mieszczącym się przy Pasażu Portowym w Giżycku odbyła się II Konferencja „Autyzm- diagnoza i co dalej…?” zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Giżycku oraz Fundację Centrum Doradztwa i Rozwoju Osobistego.
Partnerami w organizacji byli: Urząd Miasta Giżycko – wsparcie finansowe, „Biłas i Synowie” – bezpłatne udostępnienie sali konferencyjnej oraz zabezpieczenie przerw kawowych, Hotel Masovia – bezpłatne przyjęcie wykładowców, Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej – opłacenie wystąpienia jednego z prelegentów, MARK-Sękacz Mazurski – przepyszne sękacze oraz wydawnictwa WIR, Harmonia i Wydawnictwo Fraszka.
Patronatem medialnym Konferencję objęła TVP3 Olsztyn, Gazeta Giżycka i Radio Zet Gold. Uroczystego otwarcia Konferencji dokonał burmistrz Miasta Giżycko Pan Wojciech Iwaszkiewicz. W spotkaniu uczestniczyło ponad 200 osób. Zaproszenie przyjęli przedstawiciele powiatu giżyckiego – w-ce starosta Pan Dariusz Dżarzdżewski, miasta Giżycko – Pani Katarzyna Karolska i Pani Ewa Ostrowska i wójt Gminy Giżycko – Pan Marek Jasudowicz  . Uczestnikami byli: nauczyciele szkół i przedszkoli m.in. z Giżycka, Mrągowa, Kętrzyna, Węgorzewa, Wilkas, Ełku, Gołdapi, Nidzicy; pracownicy PCPR m.in z Giżycka, Suwałk, Olsztyna, Ełku; pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych m.in. z Giżycka, Olecka, Ełku, Suwałk; pracownicy z MOPS m.in z Giżycka, Suwałk, Ełku, przedstawiciele z różnych stowarzyszeń i fundacji z okolicznych miast, w tym z Olsztyna, a także, co nas bardzo cieszy, rodzice i opiekunowie dzieci i młodzieży z autyzmem. Liczba uczestników świadczy o dużej potrzebie zdobywania nowych informacji na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Coraz więcej dzieci i młodzieży z takim rozpoznaniem trafia do placówek oświatowych. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład Pani prof. Ewy Pisuli, która w bardzo czytelny sposób przedstawiła możliwości i problemy diagnostyczne dzieci z autyzmem na podstawie doświadczeń międzynarodowych. Mówiła także o skali problemu na świecie i różnych badaniach, które wskazują drogę wsparcia osób z autyzmem. Bardzo ciekawy był wykład Pani Moniki Zemke, w-ce dyrektorki modelowej placówki oświatowej w Polsce, pracującej podejściem piramid z wykorzystaniem symboli PECS. Metody mało wykorzystywanej w naszej części Polski. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zgłoszą się chętni do odbycia szkolenia w tym zakresie.
W placówkach naszego Stowarzyszenia wykorzystujemy do komunikacji metodę PECS z bardzo dobrymi rezultatami. Swoimi doświadczeniami z pracy terapeutycznej podzieliły się terapeutki pracujące w poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży prowadzonej przez PSONI Koło w Giżycku Panie: Anna Jaworowska, Olga Kędzierska i Aneta Żabińska. Z bardzo ciekawymi wykładami przyjechali doktoranci z Wydziału Psychologii z Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Kinga Wojaczek autorka programu Autilius wdrożonego do pracy z naszymi przedszkolakami i uczniami z autyzmem oraz Pan Mateusz Płatos, który mówił o programie Mary i Maks – wolontariacie koleżeńskim.  Stowarzyszenie przymierza się do wdrożenia tego programu wśród młodzieży z autyzmem korzystających z naszego wsparcia.
Wzruszającym momentem była krótka etiuda teatru „Razem” w wykonaniu uczniów i nauczycieli Terapeutycznego Punktu Przedszkolnego i Szkoły Podstawowej prowadzonych przez Stowarzyszenie.
Zachęceni wysoką oceną Konferencji przez jej uczestników zaczynamy myśleć o kolejnej w przyszłym roku. A może prześlecie nam Państwo propozycje tematów ?